Warszawa – Krakowskie Przedmieście i Nowy Świat

Co roku do Warszawy przybywają rzesze turystów z kraju i zagranicy. Ludzie, którzy chcą zwiedzić polską stolicę, powinni przeznaczyć na to co najmniej kilka dni. Jednym z obowiązkowych elementów do zaliczenia w mieście jest spacer Nowym Światem i Krakowskim Przedmieściem, prowadzący od Muzeum Narodowego, aż do Placu Zamkowego na Starym Mieście. W okolicy znajduje się świetna baza noclegowa, w skład której wchodzą luksusowe hotele.

Spacer rozpoczyna się od Muzeum Narodowego, położonego przy Alejach Jerozolimskich. Znajdują się tu wspaniałe kolekcje sztuki z kraju i z zagranicy, a poza tym prawie zawsze można tu natrafić na ciekawe wystawy okresowe. Nie ma co liczyć na obejście Muzeum Narodowego, deptaku i Starówki jednego dnia, zwłaszcza, że po drodze pojawi się więcej ciekawych miejsc, w których warto się chociaż na chwilkę zatrzymać. W każdym razie, tutaj zaczyna się Krakowskie Przedmieście, długa ulica prowadząca w stronę Starówki. Spacer prawą stroną ulicy wydaje się nieco przyjemniejszy, natomiast lewa strona łączy się przejściem z Galerią Centrum i Placem Defilad. Idąc wzdłuż eleganckich fasad budynków przy deptaku, mija się liczne sklepiki i punkty usługowe. W końcu dochodzi się do skweru, przy którym z prawej strony znajduje się Pałac Staszica i pomnik Adama Mickiewicza, natomiast z lewej – Uniwersytet Warszawski. W tym miejscu ulica Nowy Świat przechodzi w Krakowskie Przedmieście, na którym ruch dla samochodów prywatnych jest zabroniony. Na początku tego deptaku po lewej znajduje się piękny kościół Świętego Krzyża, w którym mieści się duszpasterstwo akademickie. Warto tu na chwilę zajrzeć, odsapnąć w eleganckim wnętrzu i pomodlić się lub wykonać kilka zdjęć. Nieco dalej, po prawej stronie mija się Pałac Tyszkiewiczów i kilka pomników oraz luksusowy hotel Bristol. Następnie na trasie leży piękny, zielony skwer Hoovera, przez który warto przejść. Można tu przysiąść na chwilkę na jednej z ławeczek i odpocząć, nabierając sił do dalszego spaceru. W końcu dochodzi się do kościoła świętej Anny i Placu Zamkowego.

W stolicy wiele osób zatrzymuje się na noclegi [klik -> Meteor]. Warszawa na swoim terenie kryje wiele ciekawych zakątków wartych obejrzenia. Spacer Nowym Światem i Krakowskim Przedmieściem to obowiązkowa atrakcja, którą powinien zaliczyć każdy turysta, który zawita w okolice Starego Miasta.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>