Uzdrowisko koło Radkowa

Pisząc o Radkowie, jego potencjale turystycznym, licznej i przekrojowej ofercie noclegowej (katalog –  noclegi na meteor-turystyka.pl) nie sposób nie napisać o położonym niedaleko ośrodku turystyczno-uzdrowiskowo-wczasowym, jakim są bez wątpienia Duszniki Zdrój.

Pierwsze wzmianki o leczniczych źródłach bijących w tym mieście pochodzą z XV wieku i już wtedy stosowano je do lecznictwa i uzdrawiania wielu dolegliwości i chorób. Od roku 1769 Duszniki stały się oficjalnym uzdrowiskiem po przez wpisanie na listę wód leczniczych „Zimnego Zdroju”. Od tego właśnie wydarzenia Duszniki wzięły swój uzdrowiskowy charakter. Na przestrzeni wieków miejsce to odwiedzali wielcy i ważni ludzie, którzy trapieni różnymi schorzeniami leczyli się w ciepłych wodach bogatych w minerały i zawierających lecznicze składniki. W Dusznikach był nawet w 1826 roku Fryderyk Chopin wraz z siostrą i matką, Jego wizyta nie obyła się bez echa, ponieważ młody wówczas 16 letni kompozytor dał dwa koncerty fortepianowe na rzecz biednych dzieci. W 1968 roku w Dusznikach powstało Muzeum Papiernictwa. W 1998 roku doszło do wielu zniszczeń w zabudowie uzdrowiska spowodowanych ogromną powodzią. Ciekawymi atrakcjami Dusznik są liczne, bogato zdobione kościoły, domu utytułowane wzdłuż runku z pięknie zdobionymi elewacjami, młyn, renesansowy rynek, obelisk z podobizną Fryderyka Chopina zbudowany na pamiątkę jego wizyty i koncertów zagranych w uzdrowisku oraz ruiny zamku Homole, składającego się z cylindrycznego stołopu o wysokości ok. 30 metrów oraz muru obronnego chroniącego dziedziniec zamku. Na chwilę obecną zachowały się tylko niektóre fragmenty murów obronnych i część wieży. Zamek był kiedyś własnością książąt śląskich.

Duszniki to przede wszystkim uzdrowisko i liczne domy wczasowe oraz miejsca, gdzie odbywają się zabiegi lecznicze. Po serii zabiegów kuracjusze mogą relaksować się w pięknym XIX wiecznym parku zdrojowym oraz zaczerpnąć kultury w Teatrze Zdrojowym im. Fryderyka Chopina, który położony jest na terytorium parku. Odwiedzając całą Kotlinę Kłodzką na turystów czeka mnóstwo atrakcji i mikroklimat, który sprzyja rekonwalescencji oraz powrotowi do zdrowia. Każdy z odwiedzających bez problemu znajdzie lokum na swoją kieszeń i dostosowany do jego indywidualnych potrzeb.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>