Urok powiatu żywieckiego – Krzyżowa

Powiat żywiecki to obszar, w którym koncentruje się całe piękno Beskidu Śląskiego (wikipedia.org/wiki/Beskid_%C5%9Al%C4%85ski). To nie tylko niezwykle malownicze górskie krajobrazy, ale także liczne atrakcje, będące dziełem człowieka. Krzyżowa to jedna z niewielkich wiosek położona na tym obszarze. Nie jest typową miejscowością wypoczynkową, jednak stanowi doskonałą bazę wypadową do pobliskich lasów, szczytów, a także popularnych kurortów. Na uwagę zasługuje fakt, że wioska odznacza się wszechobecną ciszą i spokojem. Ponadto, mimo lokalizacji na Śląsku, powietrze jest nieporównywalnie czystsze, niż w sąsiednich miastach.

Jednym z najpiękniejszych miejsc w Beskidzie Śląskim, położonym w pobliżu Wisły, jest malownicza Dolina Białej Wisełki. To doskonałe miejsce na rodzinne, jak i romantyczne spacery. Niemalże przez całą długość przy brzegu strumienia wiedzie asfaltowa ścieżka. Dzięki temu dolina nadaje się dla osób niepełnosprawnych. W dolinie panuje absolutny zakaz ruchu samochodowego, dzięki czemu można cieszyć się wszechobecną ciszą i spokojem. Żadne ryki samochodów nie zakłócą relaksacyjnego śpiewu ptaków oraz szumu Białej Wisełki.

Będąc w tej części Polski, warto odwiedzić niezwykle atrakcyjną Wisłę. To właśnie w tym urokliwym miasteczku znajduje się słynna na całą Europę skocznia narciarska w Wiśle Malince, na której odbywają się prestiżowe zawody z cyklu Pucharu Świata. Jedną z ciekawostek, jest długość pierwszego rekordowego skoku. Wykonany przez Mieczysława Kozdruna liczył zaledwie 41 metrów, co w porównaniu z obecnie osiąganymi wynikami prezentuje się delikatnie mówiąc skromnie. Obecnie skocznia robi duże wrażenie po renowacji. Z dumą nosi imię najlepszego polskiego skoczka narciarskiego – Adama Małysza, która ma upamiętniać jego osiągnięcia, a także zasługi dla Polski.

Krzyżowa to doskonałe rozwiązanie dla wszystkich tych, którzy pragną zobaczyć piękno Beskidu Śląskiego za niewielką cenę. Baza noclegowa (➤meteor-turystyka.pl/noclegi,krzyzowa,0.html) w wiosce nie robi piorunującego wrażenia, jednak z pewnością zadowoli mało wymagających turystów, dla których najważniejszy jest przytulny pokój z wygodnym łóżkiem, a także smaczny posiłek. Krzyżowa umożliwia podziwianie Beskidu Śląskiego za niewielką cenę. Czyste powietrze, malownicze górskie wzniesienia, a także liczne centra rozrywki zagwarantują niezapomniane wspomnienia.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>