Rybackie chaty i inne zabytki Chałup

Czy zastanawiacie się nad tym, czy rezerwując noclegi w Chałupach, rzeczywiście macie niebywałą szansę do tego, żeby zobaczyć z czego słynie ten kurort? Rzeczywiście kiedyś ta wioska była nieodłączną częścią Władysławowa, więc mamy jak najbardziej prawo do tego, żeby poszukiwać tutaj zabytków, które można byłoby z powodzeniem zwiedzać. Baza noclegowa [] w czasie sezonu wakacyjnego jest niesamowicie oblegana przez turystów z całej Polski. Zanim jednak przejdziemy do skutecznego poszukiwania w Chałupach ciekawych zabytków, należy mieć świadomość, że ta niewielka wioska znajduje się w obszarze zaliczanym do Mierzei Helskiej. W związku z tym przejeżdżanie, a nawet przechodzenie z kurortu do kurortu odbywa się niezwykle płynnie, często nawet nie zwracamy uwagi na kolejne tablice, informujące o nowych miejscowościach.

W Chałupach pierwszymi ciekawymi zabytkami są tutejsze chaty rybackie. Większość z nich pochodzi z XIX wieku, a także z przełomu XIX oraz XX wieku. W ten sposób można dokładnie przyjrzeć się, w jakich warunkach dokładnie mieszkali ludzie przed prawie dwoma wiekami. Dalszych zabytków w Chałupach już się nie doszukamy. Chyba, że uda nam się natrafić na regaty kaszubskich łodzi rybackich. Dzięki temu będziemy mieli niepowtarzalną okazję do tego, by faktycznie zobaczyć, na jakich łodziach pływali jedni z najstarszych osadników tej wioski. Kolejnych zabytków jednak możemy się doszukiwać na terenie Władysławowa, który znajduje się na zachód od Chałup bądź też w Kuźnicy, mieszczącej się w przeciwnym kierunku, czyli jadąc jeszcze bliżej Helu.

Już wjeżdżając do samego Władysławowa możemy napotkać na zabytkową kapliczkę, która wyróżnia się tym, że posiada dzwon. Została ona wybudowana na samym początku XX wieku przez samych mieszkańców Władysławowa. Natomiast dzwon pełnił funkcję alarmującą o różnych ważnych wydarzeniach. Kolejnym takim zabytkiem, który warto zobaczyć, jest tutejsza wieża ciśnień. Liczy się, że została ona wybudowana w 1930 roku i do dziś zachowała się w wyśmienitym stanie. Natomiast jeśli wybierzemy się nieco w głąb lądu, a dokładniej wzdłuż zatoki Puckiej do Swarzewa, będziemy mieli okazję podziwiać neogotycki kościół Narodzenia Najświętszej Marii Panny. Teraz już widzimy, że zabytków dookoła nam nie brakuje.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>