Najstarszy most w Kłodzku

Kłodzko jest położone na Dolnym Śląsku – w krainie, która przez wieki była świadkiem wielu wydarzeń historycznych ze względu na częste zmiany przynależności. W Kłodzku rezydowali już Niemcy, Czesi, Polacy… Sprawia to, że klimat tego miasta jest naprawdę wyjątkowy. Oferuje ono wszystko, czego może wymagać turysta: różnorodne zabytki, dobrze rozlokowane obiekty noclegowe, rozrywka w wolnym czasie, dziesiątki barów i kawiarń.

Jeśli chodzi o zabytki to dosłownie trudno nie trafić na nie przechodząc po mieście. W pocztówkach i innych gadżetach często przewijają się zdjęcia mostu św. Jana. Łączy on starówkę Kłodzką i rynek oraz twierdzę. Obecnie nie mogą się po nim poruszać żadne pojazdy kołowe, ale kiedyś to tutaj koncentrował się ruch miasta. Uważa się, że pierwotnie stał w tym miejscu drewniany most, a w XIV w. wybudowano jego kamienną wersję tak jak część fortyfikacji miejskich. Oryginalnie na obu końcach znajdowały się bramy – wieże. Dołem płynie Młynówka. Most zbudowano z piaskowca, na czterech łukach.

Jest on ozdobiony rzeźbami świętych i znanych postaci. Są to m.in. scena ukoronowania Maryi, grupa przedstawiająca Trójcę Świętą, posąg św. Jana Nepomucena, św. Franciszka Ksawerego czy św. Wacława. Z każdą z tych figur łączy się inna historia. Przykładowo św. Wacław pochodzi z XVIII w., kiedy w Kłodzku wybuchła epidemia zarazy zabijająca ponad 100 osób dziennie. Uważano, że ten święty pomógł ją szybko zażegnać, toteż władze miejskie ufundowały to jako wotum. Z kolei rzeźba Piety stoi w miejscu, w którym planowano postawić kaplicę, która nigdy nie powstała. Jest ona wyraźnie mniejsza od pozostałych, ale budzi zainteresowanie swoim stylem, łączącym barokową ekspresję i średniowieczną surowość. Na rzeźbie znajduje się napis, który jest już nieczytelny. Warto też wiedzieć, że budowniczy mostu do zaprawy użyli białka jaj kurzych, podobnie jak to miało miejsce w przypadku Wielkiego Muru Chińskiego. Dlatego też kłodzki most był zwany „mostem na jajach”. Często porównuje się go do podobnego mostu Karola w Pradze.

Naturalnie na tym nie kończą się zabytki Kłodzka. Miasto mimo, że niewielkie ma bardzo bogatą architekturę, a lokalna baza noclegowa nie ustępuje jakością tym w większych miastach. Powszechnie poleca się Kłodzko jako miasto, które nie przyciągnęło jeszcze komercyjnej turystyki masowej. Jest to szczególnie ważne dla osób ceniących sobie spokój i ciszę podczas wypoczynku na urlopie.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>