Morskie Oko – kultowe Zakopane

Planując wakacje warto zwrócić uwagę w szczególności na miejsce oraz atrakcje jakie znajdują się w pobliżu. Będąc w Zakopanem szczególnie latem kiedy to na drogach nie ma pokrywy lodu ani śniegu warto wybrać się w podróż do Morskiego Oka. Jest to największe i najbardziej zjawiskowe jezioro w Tatrach. Otoczone najwyższymi szczytami gór robi wrażenie o każdej porze roku.

Gospodarze oferujący noclegi w Zakopanem () często doradzają, gdzie i kiedy wybrać się do danej atrakcji. W przypadku tego cudu natury większa ilość osób odwiedza to miejsce w okresie wiosny i lata, natomiast podczas srogiej zimy lepiej nie ryzykować i przeczekać, aż lody stopnieją. Mówi się, że nie zwiedzić Morskiego Oka będąc w Tatrach to tak jak będąc w Rzymie nie zobaczyć Papieża. To miejsce jest magiczne i inspirujące. Sława i popularność tego miejsca poszerza swoje horyzonty i coraz więcej ludzi z obcych krajów odwiedza ten malowniczy zakątek Polski.

Morskie Oko leży w Dolinie Rybiego Potoku (https://pl.wikipedia.org/wiki/Dolina_Rybiego_Potoku) jest oddalone od Zakopanego około dwadzieścia pięć kilometrów. Niestety, aby zobaczyć ten przepiękny obraz jeziora na tle gór, trzeba pokonać ośmiu kilometrową trasę pieszo, dorożką lub zimą – saniami. Pokonanie tego odcinka zajmuje średnio dwie i pół godziny, a w drodze powrotnej dwie. Trasa w większości jest łagodna, powoli wzbija się w górę a po godzinnej wycieczce zobaczyć można Wodogrzmoty Miskiewicza. Wodospad ten składa się z trzech kaskad, które łącznie liczą dziesięć metrów. Będąc już na mecie trasy po lewej stronie dostrzec można schronisko, które jest najstarszym tego typu budynkiem w Tatrach.

Z Morskiego Oka można wybrać się na dalszą podróż zwiedzania gór. Szlak niebieski wiodący od tej głównej atrakcji prowadzi do schroniska w Dolinie Pięciu Stawów, gdzie trasa cały łącznie zajmuje około dwóch godzin. Innym szlakiem jest szlak górski prowadzący na Rysy. Jest to najlepsze miejsce do podziwiania panoramy otaczającej góry. Trasa na ogół jest łatwa, jedynie przy końcowym odcinku trzeba wspomóc się łańcuchami. Jedynym minusem albo i plusem jest długość szlaku, który w przeliczeniu na czas zajmuje około cztery godziny.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>