Mikołajki i Kraina Wielkich Jezior Mazurskich

Mazury to jedna z geograficznych krain, w których naprawdę wiele się dzieje. Jeziora stanowią doskonałą bazę turystyczną zarówno dla miłośników żeglowania i spędzania czasu na łodziach, jak i dla fanów zwykłej wodnej kąpieli i łapania pięknej opalenizny. Na mazurach jest to wszystko, a szczególny prym wiodą Mikołajki, które już od wielu sezonów stają się zdecydowanym liderem na turystycznych listach. Chociaż w Krainie Wielkich Jezior Mazurskich, która jest uważana za jeden z siedmiu geograficznych cudów współczesnej Europy, znajduje się wiele mniejszych i większych miejscowości. Noclegi w Mikołajkach cieszą się największym zainteresowaniem turystów. Zarówno baza restauracyjna, żeglarska, noclegowa i oczywiście kulturowa – stoją na bardzo wysokim poziomie, a liczba organizowanych rocznie imprez tematycznych sprawia, że do miasteczka przyjeżdżają tysiące gości. Większość z nich zatrzymuje się na dłużej, a spora część wraca ponownie w kolejnych sezonach, nierzadko z całą rodziną lub z grupą przyjaciół. Według danych na 2012 rok ilość noclegów w mieście przekraczała półtora tysięcy łóżek, z czego 1, 2 tysiąca to jeden hotel – sławny Hotel Gołębiewski. Pozostała liczba to zarejestrowane pensjonaty, ośrodki wypoczynkowe oraz kwatery prywatne, jednak włodarze miasta są pewni, że nieoficjalnie działa jeszcze przynajmniej pół tysiąca miejsc noclegowych.

Część noclegów odbywa się również na samych jachtach i żaglówkach, co samo w sobie stanowi ciekawą atrakcję dodatkową. W praktyce, dostępna dla turystów baza noclegowa zawiera przede wszystkim miejsca w kompleksach hotelowych i w kwaterach prywatnych oraz na łodziach. W Mikołajkach działają także pensjonaty i ośrodki wczasowe zlokalizowane bezpośrednio nad brzegiem jezior, oferujące także wynajem całych domków kilkuosobowych. Kilkaset miejsc noclegowych dostępnych jest również na polach namiotowych i campingowych – niektóre z nich oferują pod wynajem własne przyczepy, dlatego nie musimy się martwić ich wypożyczaniem z domu. Nie będziemy więc też najmniejszego problemu z wyborem oferty pod względem finansowym, ponieważ rozpiętość cenowa za noclegi jest bardzo duża i każdy znajdzie coś na swoją kieszeń.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>