Czas poznać uroki Suwalszczyzny

Suwalszczyzna to bardzo piękny region Polski, promowany jako baśniowa kraina – i nic w tym dziwnego, gdyż można tutaj całkowicie oderwać się od rzeczywistości. Bogactwo flory i fauny, klimatyczne miasteczka i wsie, niesamowite zabytki i historie dziejów sprawiają, że cała Suwalszczyzna może być ogromną inspiracją dla filmowców specjalizujących się w fantasy. Punktem wyjścia takowego scenariusza mogliby być Jaćwingowie, którzy zamieszkiwali na Suwalszczyźnie od IV wieku p. n.e. Lud ten był spokrewniony z Prusami i Litwinami, a jego cechą charakterystyczną była waleczność, przy czym niektóre źródła wyraźnie wskazują, że był to lud wojowników, którzy nie potrafili spokojnie usiedzieć na miejscu, toczyli nieustanne wojny dla sławy, chcąc by w ten sposób pamiętali o nich ich potomkowie.

Jaćwież była ostatnią enklawą pogaństwa – najprawdopodobniej to spowodowało, że nie udało się wejść w układ z Krzyżakami. To właśnie rycerzom Zakonu Szpitala Najświętszej Maryi Panny Domu Niemieckiego w Jerozolimie przypisuje się eksterminację Jaćwingów w XIII wieku. Czasem można napotkać na zapis, że ostatni przedstawiciele tego ludu wymarli w XVI wieku. Współcześnie Jaćwingowie są na turystycznej fali – dzięki temu pamięć o nich nie zaginie. Po ich istnieniu zostały stare cmentarzyska, ale są i wsie, które historycznie były zamieszkiwane przez Jaćwingów, chociażby Jatwieź Duża.

Jeden dzień to za mało na poznawanie Suwalszczyzny, jest ona bardzo atrakcyjna dla wypoczynku całorocznego – nie ma tutaj sezonowości typowej dla kurortów nadmorskich, dzięki czemu region można odkrywać o różnych porach roku. Suwalszczyzna to nie tylko szansa na udane dłuższe wakacje, ale i turystyka weekendowa. Nie można się tutaj nudzić, gdyż za każdym razem można jechać w zupełnie inne miejsce. Godzinami przemieszczać się po Parkach Krajobrazowych i Rezerwatach Przyrody. Można zwiedzać też zabytki w miastach takich jak Suwałki, Augustów czy Sejny. Region jest bogaty w arcydzieła sztuki sakralnej, przy czym dotyczy to różnych wyznań – Suwalszczyzna to kraina wielokulturowa. Lokalna baza noclegowa (➧) jest bardzo dobrze zorganizowana i gościnna. Atrakcją są dania kuchni regionalnej, których nie uświadczy się w innych miejscach Polski. Warto skosztować tych przysmaków – będzie się za nimi tęsknić po powrocie do domu.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>