Co trzeba wiedzieć o Chłapowie?

Chłapowo znajduje się w województwie pomorskim, w powiecie puckim. Do 2014 roku było częścią miasta Władysławowa. Wioska leży na terenie Nadmorskiego Parku Krajobrazowego – mówimy tu o jej nadmorskiej części. Jest to w pełni naturalne środowisko, pozbawione jakiejkolwiek ingerencji człowieka. W parku możemy zobaczyć takie typowe dla pasa nadmorskiego rośliny, jak na przykład żarnowiec miotlasty.

Pierwsza wzmianka o osadzie pochodzi z 1359 roku. Znaleziono tu również w trakcie prowadzonych badań archeologicznych ślady osadnictwa jeszcze z okresu neolitu oraz epoki brązu. W połowie XVI wieku była to wieś królewska powiatu puckiego. Chłapowo szczególnie dynamicznie zaczęło się rozwijać w XVIII wieku. Wtedy powstały tu charakterystyczne wiejskie chałupy kryte strzechą, które możemy zobaczyć do dziś, a także murowana kapliczka. W połowie XIX wieku zaś działała w miejscowości niewielka kopalnia węgla brunatnego. Odkryto tu również złoża soli kamiennej i potasowo-magnezowej. W okresie międzywojennym wioska stała się znanym ośrodkiem wypoczynkowo-letniskowym. Przyjeżdżali tu głównie letnicy z Warszawy, którzy wynajmowali pokoje u miejscowych gburów (bogatych chłopów). Bez wątpienia turystów przyciągało do Chłapowa jego doskonałe położenie nad Morzem Bałtyckim oraz piękne widoki, zwłaszcza na terenie tutejszego Wąwozu Chłapowskiego, nazywanego przez Kaszubów Rudnikiem. Jest to duża atrakcja miejscowości. Wąwóz powstał w wyniku erozji spowodowanej przez wody spływające z Wysoczyzny do Bałtyku. Brzeg wysokiego i stromego klifu wciąż jest podmywany przez fale morskie.

W późniejszym okresie wioska utraciła swoje turystyczne znaczenie i powróciła do charakteru osady rybackiej. Przegrała z takimi znanymi kurortami jak Władysławowo, Karwia, Jastrzębia Góra czy też ośrodkami położonymi na Mierzei Helskiej. Obecnie miejscowość znowu odzyskuje swoją popularność jako wioska letniskowa. Jeszcze kilka lat temu mieszkańcy zajmowali się głównie rolnictwem i rybołówstwem, obecnie osada rozwija się w kierunku turystycznym. Rozbudowywana jest również jej baza noclegowa. Liczne pensjonaty oraz prywatne kwatery przyjmują gości i zapewniają im noclegi. Chłapowo posiada także dwa kąpieliska nadmorskie. To główne znajduje się przy pięknej, piaszczystej plaży. W Chłapowie znajdziemy też plażę z malowniczym klifem.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>