Bogactwo flory i fauny Słowińskiego Parku Narodowego koło Rowów

Rowy to wieś usytuowana w województwie pomorskim. Leży ona u ujścia rzeki Łupawy. Zamieszkuje ją około czterystu osób oraz turyści nocujący w kwaterach podczas urlopowego sezonu: . Jest to miejscowość położona wśród lasów sosnowych. Jeśli chodzi o zabytki to z pewnością warto zobaczyć kościół pod wezwaniem Apostołów Piotra i Pawła wybudowany w stylu neoromańskim z granitowego kamienia. Powstał on w latach 1844–1849. Innym obiektem, który zasługuje na chwilę uwagi jest wzgórze cmentarne, które pełni funkcję cmentarza parafialnego.

Warto także zajrzeć do Słowińskiego Parku Narodowego. W Słowińskim Parku Narodowym występuje duże bogactwo flory. Wśród fauny natomiast przeważają ptaki. Występuje ich tu około 260 gatunków przy czym 170 wyprowadza lęgi, zaś pozostałe zimują lub pojawiają się tylko w czasie przelotów. W czasie wiosny i jesieni przelatują przez te tereny gatunki z północy, zaś niektóre z nich również zimują. Obserwuje się takie ptaki jak biegus rdzawy, bataliony, mewy srebrzyste, kuliki wielkie, krwawodzioby, ohary, bekasy kszyki, gęsi gęgawe, głowienki i żurawie. W lasach Słowińskiego Parku Narodowego można spotkać orła przedniego, rybołowa, a także różne gatunki sów – między innymi puchacza i włochatkę. Spośród szponiastych można tutaj wyróżnić orlika krzykliwego, błotniaki oraz kanię rudą.

Na obszarze parku żyje także wiele owadów na czele z rzadkimi motylami, chrząszczami i skoczogonkami. Spośród owadów chronionych można wyróżnić na przykład pływaka lapońskiego, kozioroga bukowca, tęcznika mniejszego oraz pachnicę dębową. Z płazów można tu znaleźć wiele ropuch oraz żab. Występują gatunki takie jak ropucha szara, ropucha paskówka, żaba trawna, żaba moczarowa, żaba wodna, żaba jeziorkowa, żaba śmieszka, grzebiuszka ziemna, traszka grzebieniasta oraz traszka zwyczajna. Wśród gadów można wyróżnić jaszczurkę zwinkę, jaszczurkę żyworodną, padalca zwyczajnego, zaskrońca zwyczajnego i żmiję zygzakowatą. Występują tu również ssaki znajdujące się w Polskiej Czerwonej Księdze Zwierząt, a są nimi rzęsorek mniejszy, mroczak posrebrzany, borowiec wielki, mopek zachodni, morświn i foka szara. Rowy to bardzo dobrze znany ośrodek wakacyjny na polskim wybrzeżu. W miejscowości znajduje się szeroka i czysta plaża z dwoma strzeżonymi kąpieliskami. Przez wieś przepływa rzeka Łupawa, która wypływa z jeziora Nowa Wieś. W Rowach znajduje się również jezioro przybrzeżne – Gardno.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>