Arboretum Wirty – okolice Borska

W czasie wakacji część z nas po prostu leży na plaży albo robi coś bardziej twórczego, czyli zwiedza. Najczęściej wybieranymi miejscami wizyt są kościoły, które niewątpliwie potrafią zachwycić. Zastanówmy się jednak czy zabudowa sakralna jest jedyną rzeczą, którą warto zobaczyć? Oczywiście, że nie. Świat, a w tym Polska obfituje w wiele innych miejsc, które aż proszą się o to, aby je zobaczyć. Zaliczamy do tego bez wątpienia całą zabudowę świecką, czyli ratusze, dwory oraz pałace, ale nie tylko. Nie zapominajmy też o latarniach morskich, kopalniach czy zabudowie przemysłowej, która również potrafi zachwycić. Powinniśmy dołożyć do tego jeszcze te miejsca, w które człowiek nigdy nie ingerował. Na terenie Polski znajduje się wiele parków narodowych, krajobrazowych czy rezerwatów. Czy to już koniec? Oczywiście, że nie. I właśnie ten tekst ma udowodnić wam, że na mapie Polski są również miejsca, których nie zaliczamy do jakiejś szczególnej listy, ale warto je zobaczyć.

Jako przykładem posłużymy się Arboretum Wirty, czyli ogrodem dendrologicznym, położonym nad jeziorem Borzechowskim. Co równie ciekawe, znajduje się ono na w północnej części Kaszub, które winno uwielbiać się za sam wygląd tego malowniczego terenu. Arboretum Wirty powstało w dziewiętnastym wieku, a datowane jest na rok tysiąc osiemset osiemdziesiąty. Ogród pełnił wtedy jednak odmienną funkcję, ponieważ był szkółką drzew owocowych, w których badano również wpływ naszego klimatu na rośliny pochodzące z innych części globu. Dopiero później zaczęto sadzić drzewa iglaste, a w konsekwencji silnego rozwoju rozpoczęto budowę części dendrologicznej, z której dzisiaj słynie ten teren. Aktualnie na terenie ogrodu rośnie około tysiąc gatunków, które rozmieszczone są na powierzchni ponad trzydziestu hektarów.

Wybierając się na zwiedzanie tego ogromnego terenu, warto już wcześniej pomyśleć o noclegu. Najlepszym wyborem będzie wynajęcie pokoju w niedalekim Borsku, który posiada naprawdę dobrze przygotowaną bazę noclegową. Borsk zapewnia noclegi w licznych hostelach, pensjonatach lub w kwaterach prywatnych. Każdy z pewnością znajdzie tu miejsce, które spełni wszystkie jego wymagania. Borsk posiada również dobrze zorganizowaną infrastrukturę gastronomiczną.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>